Kurumsal Haberler > 25. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
30.04.2013

 

TÜHİS ile DEMİRYOL-İŞ arasında 25. Dönem Toplu İŞ Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, 30 Nisan 2013 Salı günü TCDD Genel Müdürlüğü Büyük Toplantı Salonu’nda başladı.

 

“İŞÇİLERİMİZİN KATKILARI ÇOK BÜYÜK”

TCDD, Bağlı Ortaklıklar, Demiryol-İş ve TÜHİS yetkililerinin katılımıyla başlayan görüşmelerin açılışında konuşan TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, 1 Mart’ta dolan 24. Dönem TİS yerine, 2015 yılına kadar geçerli olacak 25. Dönem TİS görüşmelerine başlamak için bir araya geldiklerini hatırlattı.

Hükümetin devlet politikası olarak kabul etmesiyle birlikte son 10 yıl içinde Demiryolu Sektöründe önemli gelişmeler kaydedildiğini vurgulayan Duman, bu dönemde Yüksek Hızlı Tren hatlarının inşasının yanı sıra mevcut hatların yenilenerek sinyalli ve elektrikli hale getirildiğini, çeken ve çekilen araç parkının yenilendiğini kaydetti. Duman, “Gelişen demiryolu ile birlikte ileri demiryolu sanayisi de doğuyor, yeni fabrikalar açılıyor. Sıcak bir gelişme olarak, Demiryolu Kanunumuz geçen hafta TBMM’de kabul edildi.” dedi.

Demiryollarında kaydedilen gelişmelerde işçilerin büyük katkıları olduğunun altını çizen TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, önceki dönemlerde olduğu gibi 25. Dönem TİS görüşmelerinin de iyi niyet çerçevesi içinde, dostane şekilde sonuçlanacağına inandığını söyledi.

“İŞÇİ SAYISINDAKİ ARTIŞ SEVİNDİRİCİ”

TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Ayçiçek de, 50 yıldır Demiryollarında TİS yürüttüklerini belirterek, burayı bir aile olarak gördüklerini söyledi.

Aile içinde yaşanan sorunları yine aile içinde çözdüklerini anlatan Ayçiçek, bu amaçla TİS süreci dışında da zaman zaman bir araya geldiklerini ifade etti. Ayçiçek, “Son yıllarda TİS yapılan kurumlarda işçi sayılarında eksilme yaşanırken Demiryollarında TİS kapsamına giren işçi sayısındaki artıştan büyük memnuniyet duymaktayım.” dedi.

 

“BİZ KİRACI DEĞİL EV SAHİBİYİZ”

Demiryol-İş Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergun Atalay ise “Yarım asırdan beri TİS yapan üç kurumdan biriyiz. Bunun dördüncüsü yok.” dedi.

Kendilerini demiryollarında kiracı değil ev sahibi olarak gördüklerini, çalışanlara ve Türkiye’ye lazım olan Demiryollarının iyi günlerinde de kötü günler de yanında olduklarını belirterek, kurumun gelişmesi için su taşıdıklarını vurgulayan Atalay, “Demiryollarında son 10 yılda kaydedilen gelişmeler için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a teşekkür ediyorum. Televizyonların alt yazılarında ve billboardlarda demiryolu reklamlarını görmek beni gururlandırıyor.” diye konuştu.

TÜHİS ve DEMİRYOL-İŞ arasında başlayan 25. Dönem Toplu İŞ Sözleşmesi görüşmeleri; 9.769 daimi ve 727 geçici işçi olmak üzere TCDD’de 10.496,  TÜVASAŞ’ta 738,  TÜDEMSAŞ’ta 927 ve TÜLOMSAŞ’ta 1.011 işçi olmak üzere toplam 13.172 işçiyi kapsıyor.

 
 
 

TCDD GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ TARAFINDAN HAZIRLANIP GÜNCELLENMEKTEDİR.2014